Жовтень 2018

Понеділок, 29 Жовтень 2018

П'ятниця, 26 Жовтень 2018

28 жовтня 1944 року знаменна віха у вітчизняній історії – завершилось вигнання німецьких загарбників з території України.

43657139 1909496002474805 2339952295153762304 n copy

44901104 1909495732474832 5871957078091759616 n copy copy

28 жовтня 1944 року знаменна віха у вітчизняній історії – саме тоді завершилось вигнання німецьких загарбників з території України

День, коли радянські воїни вийшли на цей вікопомний рубіж, став етапною, знаковою сторінкою минулої війни, вінцем і результатом подвигу всіх, хто в ті неймовірно тяжкі дні та ночі ніс свободу і життя українській землі. Всіх, хто вважав її, незалежно від національності, рідною, по-синівськи її любив і жертвував заради неї своїм життям.

Протягом 1225 днів і ночей Україна була ареною жорстоких кровопролитних боїв. Нищівний вал бойових дій прокотився українськими землями, не оминувши жодного населеного пункту, понівечивши долі десятків мільйонів людей.

З 22 червня 1941 до кінця жовтня 1944 рр. – Україна була епіцентром воєнних дій, саме тут були зосереджені головні сили вермахту – від 57,1 до 76,7% загальної кількості дивізій і саме тут проводилася більшість великомасштабних операцій 1941–1944 років, які, зрештою, вирішили долю всієї війни.

Доречно нагадати влучне висловлювання О.П. Довженка, який, записав у щоденнику, що з Україною пов'язано "добру половину всієї світової війни".

Через своє стратегічно важливе положення Україна неймовірно постраждала, розплачуючись і за гітлерівську агресію, і за згубні прорахунки сталінського керівництва. У роки війни загинув кожний п'ятий житель республіки. Її економіку та багато населених пунктів було повністю або значною частиною зруйновано.

Вагомий вклад у визволення України і перемогу над нацистськими загарбниками внесли кодимчани. Близько 8 тисяч наших земляків билися на фронтах Другої світової війни, дві третини з них загинули. Всього за час окупації було вбито й закатовано 1227 мирних жителів району, 600 - вивезені на примусові роботи.

Багато народів і національностей внесли свій неоцінений вклад в загальну скарбницю Перемоги і визволення України, і ми повинні завжди пам'ятати про солдатів Другої світової війни.

Нині нові покоління українців віддають належне героям цієї безприкладної епопеї і за те, що після вигнання гітлерівців Україна утвердилася у своїх нинішніх кордонах, постала знаною і шанованою у світі за вагомий внесок у перемогу над фашизмом.

Доземний їм уклін та вічна наша вдячність – живим і полеглим!

26 жовтня в районі відбулися заходи до Дня остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України України. Мета проведення - вшанування подвигу учасників боротьби з нацизмом у період війни: воїнів ЗС, учасників підпільного та партизанського руху; увічнення пам'яті полеглих.

О 9 год. розпочалась урочиста церемонія покладання вінків та квітів до пам'ятних місць у районному центрі. Початок - на площі Перемоги біля меморіалу воїнам-визволителям. Далі представницька делегація відвідала пам'ятник воїнам - визволителям і підпільникам, розташований на площі Гусєва, місця масових розстрілів окупантами мирних мешканців міста, Меморіальна дошка загиблим підпільникам. Встановлена 15.12.2003 р. на стіні будинку залізничного вокзалу, що знаходиться на площі Пашкевич. ,

У заходах взяли участь - керівництво району та міста, депутати місцевих рад, члени районного осередку ветеранів України, представники райвійськкомату, військовики 9 батальйону 59 бригади, керівники структурних підрозділів РДА, районної ради, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, установ та організацій району та міста, представники громадськості та ЗМІ.

Урочистості відбулись і в інших населених пунктах району.

Довідково. 2 липня 1941 року, рівно за місяць після початку радянсько-німецької війни, в Кодиму вдерлися гітлерівські німецько-румунські війська. З перших днів окупанти встановили у містечку режим нечуваного терору. Для усіх громадян віком від 14 до 50 років була введена обов'язкова трудова повинність. Окупанти грабували місцевих жителів, вивозили до Румунії і Німеччини майно колгоспів державних установ. Кодимчан обклали податками на землю, худобу, собак, дерева, димарі тощо. За найменшу провинність жорстоко карали.

На території району окупанти здійснювали масові страти: в серпні 1941 року було розстріляно 48 осіб, в тому числі жінок і дітей; в січні 1942 року було страчено біля 300 осіб. За свідченнями очевидців протягом кількох днів поліцаї та жандарми здійснювали в Кодимі облави, розшукували жінок, дітей, старих єврейської національності і вбивали їх на вулицях, в дворах, в будинках. Карали і тих, хто переховував євреїв.

Жорстокість окупантів викликала опір з боку населення району. За матеріалами нашого земляка, ветерана Збройних Сил України, дослідника історії Другої світової війни у нашому краї Олексія Олексійовича Скокова на Кодимщині діяло понад 20 підпільних груп і 3 партизанські загони: «Чайка» в смт.Слобідка; під керівництвом В.В.Кривенцова в Кодимі та навколишніх селах; під керівництвом В.В.Курбали в с.Будеях. Перед звільненням району, в лютому 1944 року підпільники надавали допомогу парашутно-десантній групі радянських військ. В кінці лютого 1944 року підпільники В.В.Курбали і десантники Д.Б.Мурзіна створили партизанський загін, який завдав окупантам значних втрат: тільки 23 лютого 1944 року партизани знищили більше 200 окупантів.

23 березня 1944 року після жорстоких боїв війська другого Українського фронту під командуванням генерала армії Івана Степановича Конєва звільнили Кодиму і Кодимський район від окупантів.

Рух Опору на Кодимщині. Взимку 1941/42 року в Кодимі організовується підпільна група на чолі з В. В. Кривенцовим. До неї входили М. Коберник, Ф; Ковальчук, Г. Пашкевич та інші. На початку 1942 року ця група встановила зв'язок з підпільниками сусідніх сіл Грабового, Сербів, Лисогірки, Слобідки та інших. Кодимські підпільники провадили диверсійно-підривну роботу, спрямовану проти ворога, допомагали радянським розвідникам, що діяли в тилу фашистів, закликали населення не виконувати наказів окупантів. Вони збирали зброю та боєприпаси, готуючись до відкритої партизанської боротьби. Один з членів групи — К. Д. Бушанський — змонтував радіоприймач і приймав зведення радянського інформбюро, які потім переписувалися від руки і поширювалися серед населення. На початку 1943 року підпільники допомогли втекти з ешелону, що прямував у фашистський табір-смерті, великій групі військовополонених.

Але в серпні 1943 року фашисти напали на слід підпільників. Частина з них була заарештована, а решта пішла в ліси і приєдналась до партизанського загону «За Батьківщину», що боровся проти ворога на території Вінницької області.

У жовтні 1943 року керівник кодимських підпільників В. В. Кривенцов спільно з іншими товаришами створив нову групу. Разом з партизанами загону ім. Жданова, що діяв на території Чечельницького району Вінницької області, кодимчани провели кілька успішних бойових операцій. Так, у жовтні на перегоні Попелюхи—Кодима партизани знищили 14 ворожих солдатів, а в листопаді на перегоні Рудниця — Крижопіль розібрали залізничну колію і пустили під укіс поїзд з танками та гарматами. Рух на залізниці було припинено на п'ять діб.

Однак у грудні 1943 року карателі знову вислідили підпільників. Після жорстоких катувань на допитах В.Кривенцова, Г.Пашкевича та кількох інших учасників підпілля було страчено. Герої поховані в братській могилі у Кодимі. їм встановлено пам'ятник. 28 вересня 1967 року В.Кривенцов посмертно нагороджений медаллю «За відвагу».

 

Read more

П'ятниця, 12 Жовтень 2018

З Днем захисника України!!!!

7 copy copy copy copy copy

Шановні захисники незалежної України!

Прийміть щиросердні вітання з нагоди Дня захисника України! Це свято відзначається в українському суспільстві в день великого православного свята - Покрови Пресвятої Богородиці. Саме Свята Покрова здавна була захисницею українського козацтва, а тепер і Українського війська.

Сьогодні День захисника Україниє особливим для тих, хто зі зброєю в руках боронить нашу землю від сепаратистської навали на сході України, не дає ворогу втілити свої плани та роз'єднати український народ. Усвідомлюючи своє високе призначення - охороняти життя та мирну працю свого народу, сьогоднішнє покоління героїв сучасної історії України бере приклад із своїх попередників. Адже любов до рідної землі та батьківської хати, повага до українських традицій та рідної мови передалася їм у спадок та ні за яких обставин не можуть бути знеціненими.

Шановні захисники України! Дякуємо вам за відданість Україні та її народу! Нехай наша священна українська земля назавжди буде благословенною, вільною та незалежною!

Бажаємо вам і членам ваших родин міцного здоров'я на довгі роки, злагоди, добра і миру, успіхів у повсякденному житті та у військовій службі в ім'я розбудови Українського війська!

Слава Україні!

Героям слава!

З повагою

Заступник голови районної ради                                        О. А. Чернійчук

Read more

З нагоди Дня захисника України!!!

20181012 084024

0181012 101741

20181012 102256 copy

20181012 115901

 Сьгодні 12 жовтня, за участтю заступника голови районної ради О. А. Чернійчука, керівництва району та міста, представників організацій, установ, учасників АТО, військовослужбовців, членів ветеранської організацій міста Кодими з нагоди Дня захисника України відбулося покладання квітів, до пам'ятників загиблим воїнам АТО - нашим землякам.

Read more

Четвер, 11 Жовтень 2018

П'ятниця, 05 Жовтень 2018

Календар новин

<< < Жовтень 2018 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31